Výroky zástupců pětikoalice o „čistkách“ jsou nepřijatelné. V Bruselu ale „žalovat“ nebudeme!

Problémy pětikoalice se nedají přehlédnout a to se přitom její vláda ještě ani neujala funkce. Starostové s Piráty se pomalu rozcházejí. Pětikoaliční experti např. na zdravotnictví Válek (TOP 09), nebo třeba na finance Skopeček (ODS) před volbami ostře kritizovali současnou vládu a slibovali „jasná“ řešení. Nyní po volbách se ukázalo, že ta řešení v zásadě nemají. Pomyslnou třešničkou je výrok budoucí předsedkyně sněmovny Pekarové (TOP 09), že čím více bude ministrů, tím více se nakonec ušetří … i politika potřebuje trochu humoru.

Nejvíce kontroverzní jsou ale výroky z řad zástupců pětikoalice o nutných „politických čistkách“. O to závažnější je, že vycházejí i z úst kandidáta na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). A je zcela jedno, jestli je motivem k takovýmto výrokům snaha obejít služební zákon a dosadit k vlivu „co nejvíce svých lidí“, nebo jen politická nenávist. Takovéto výroky jsou naprosto nepřijatelné a v Česku ani EU prostě nemají co dělat! Jsem si jist, že by výroky o čistkách vzbudily v Evropském parlamentu veliké pozdvižení a určitě by mohly vést k velmi kritické rezoluci vůči nové koalici a ČR.

Úplně vidím, jak by si Piráti a Starostové stěžovali a žalovali by, kdyby takové útoky přišly z úst někoho z hnutí ANO směrem k nim. Na tom si v Bruselu přece založili živnost. My v hnutí jsme ale jiní. Nelíbí se nám to, je to přes čáru, chceme si ale takové nemístné útoky vyřešit doma a ne je tahat do Bruselu. Tam máme být v rámci možností jednotní a prosazovat české zájmy.

V Bruselu nás totiž v nadcházejícím období čeká velmi náročná práce a tou je klimatický balíček tzv. „Fit for 55“, který stanovuje opatření pro snížení emisí CO2 o 55% do roku 2030.

Při jeho projednávání bude nutné prosadit zájmy českých občanů, průmyslu, energetiky a teplárenství. I proto jsem rád, že Senát ČR svými výroky podpořil výhrady k tomuto balíčku a navazuje tak na úspěšnou práci premiéra Babiše (ANO), ministrů Brabce a Havlíčka (oba ANO) a části českých europoslanců. Klimatickou změnu nelze podceňovat a musíme se na ni připravit, ale ne způsobem, který vyhovuje jen některým zemím EU. Hnutí ANO, které v Bruselu zůstane i navzdory plánovaným čistkám pana Rakušana, bude vždy prosazovat rozumná klimatická opatření.

Ondřej Knotek

Poslanec EP