Kdo pomůže rodinám se zdražením energií? Osud speciálního fondu EU je zatím nejistý.

Europoslanci ve středu odmítli část unijního klimatického balíčku, který je cestou, jak v EU snížit emise CO2 o 55 procent do roku 2030. Překvapivé „ne“ má ale také za následek odložení hlasování o vzniku speciálního klimatického fondu, který má kompenzovat domácnostem náklady na „ozelenění“.

Cíl razantního snížení emisí, který má pomoci odvrátit další oteplování planety, vyžaduje nová a přísnější klimatická opatření. Mezi nimi Evropská komise v balíčku nazvaném Fit for 55 navrhla také zpoplatnění emisí z vytápění domácností a dopravy. Tyto sektory by se tak staly součástí unijního systému obchodování s emisními povolenkami (ETS), a platily by tedy za vypuštěné emise.
Europoslanci se ale na proměně ETS neshodli. Výnosy z emisních povolenek pro vytápění a dopravu přitom mají podle návrhu komise plynout do takzvaného Sociálního klimatického fondu, který má domácnostem kompenzovat náklady na očekávané zdražování energií, benzinu či nafty. I o něm měli poslanci ve středu hlasovat, „ne“ emisním povolenkám ale hlasování o fondu odložilo.

Český europoslanec a stínový zpravodaj zprávy k Sociálnímu klimatickému fondu Ondřej Knotek (ANO) je proti rozšíření ETS na sektor vytápění a dopravy. „Obávám se totiž, že by to vedlo jen k dalšímu zvyšování cen,“ řekl pro Euractiv.cz.
Evropská komise počítala vzhledem k plánovanému rozšíření ETS pro fond se 70 miliardami eur. Europoslanci se ale ve výboru pro životní prostředí shodli na minimalističtějším rozšíření ETS, fond by tak zchudl na 17 miliard eur, vysvětlil Knotek.

Europoslanec Knotek se domnívá, že nový fond bez vazby na zpoplatnění emisí z vytápění a dopravy nebyl nutný. „Pokud by k rozšíření (ETS) nedošlo, což preferujeme, tak pro zřízení dodatečného fondu není žádný racionální důvod,“ dodal.

Odmítnutý návrh na reformu ETS europoslanci vrátili k přepracování do výboru, s ním odložené hlasování o klimatickém fondu tak znovu přijde na řadu nejspíš až v září. Tou dobou přitom mělo jednání už pokročit do další fáze, a sice do takzvaných trialogů, ve kterých se europoslanci a ministři zemí EU v radě snaží dohodnout na finální podobě legislativy.
Mezi europoslanci je ale snaha vyřešit překvapivý pat co nejdříve. Podle francouzského liberálního europoslance Pascala Canfina si na dosažení nového kompromisu zákonodárci „dali 15 dní“, hlasovat tak chtějí už 23. června.

Celý komentář najdete na Aktuálně.cz