Europoslanci za hnutí ANO vyzvali Evropskou komisi, aby odložila nové klimatické cíle

Europoslanci Ondřej Knotek, Martin Hlaváček a Ondřej Kovařík  vyzývají předsedkyni Evropské komise Ursulu Von der Leyen k odložení navrhovaných klimatických cílů na rok 2040. Nelíbí se jim, že předešlé legislativní kroky nejsou v souladu s realitou a mohou tak výrazně ohrozit konkurenceschopnost  a sociální soudržnost EU.

„Původní podmínky pro stanovení dalšího klimatického cíle do roku 2040 se zásadně změnily, a to v důsledku nedávných globálních událostí. Vznik dalších klimatických cílů proto není v zájmu EU, členských států a už vůbec ne evropských občanů,” komentoval důvody odeslání dopisu europoslanec Ondřej Knotek.

Během posledních tří let Evropská komise představila ambiciózní balíček klimatické legislativy, včetně obecného rámce pro dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Součástí této legislativy je i tzv. balíček „Fit for 55“, zaměřený na konkrétní klimatické cíle, kterých by mělo být dosaženo do roku 2030. „Plnění takto ambiciózních cílů by bylo jednoznačně na úkor sociálních a ekonomických aspektů, které mohou ohrozit samotnou konkurenceschopnost EU,” upřesňuje europoslanec Martin Hlaváček.

V této situaci tak europoslanci zdůrazňují potřebu posílení strategické autonomie EU a varují, že slabá Evropa nebude schopna dosáhnout jakýchkoli klimatických cílů, natož zůstat relevantním globálním hráčem. 

Europoslanci v dopise naléhavě vyzývají Evropskou komisi, aby již nepředkládala žádné nové klimatické cíle a legislativu. Místo toho by mělo dojít ke zhodnocení stávající legislativy s cílem pochopit její skutečný dopad na členské státy, odvětví a udržitelný rozvoj EU. „Na základě toho by pak mělo dojít k nezbytné úpravě současných klimatických cílů tak, aby odpovídaly zájmům všech občanů Evropské unie,” dodává europoslanec Ondřej Kovařík. 

Europoslanci také zcela odmítají, aby Brusel určoval minimální část HDP, která má být využita z národních rozpočtů na klimatická opatření. 

 

Ondřej Knotek, ANO

Martin Hlaváček, ANO

Ondřej Kovařík, ANO

 

Dopis_EK_cil_2040