Knotek: ANO má tah na bránu. Pirátům bych nesvěřil ani stánek s párkem v rohlíku

Hnutí ANO má tah na bránu, Piráti si oproti tomu spíše staví vzdušné zámky. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Ondřej Knotek (ANO), který byl mezi roky 2012 až 2015 členem Pirátské strany. Kromě jiného se rozpovídal o kampani do evropských voleb i o sporech s Ditou Charanzovou. „Veškerou pozornost a slávu chtěla brát na sebe. Nám to primárně nevadilo, dokud se aspoň trochu chovala týmově,“ prohlásil člen ANO.

Mezi roky 2012 až 2015 jste byl členem Pirátské strany. Jak zpětně toto období hodnotíte?
Byly to moje první politické zkušenosti. Když jsem se po škole vrátil do Mariánských Lázní, chtěl jsem dělat něco navíc – veřejně se angažovat. Situace ve městě nebyla dobrá. Toužil jsem po transparentnosti a dobrém řízení. To slibovaly dva relativně nové subjekty – Pirátská strana a hnutí ANO. V té době už byl členem Pirátů můj kamarád Petr Třešňák (později starosta Mariánských Lázní a poslanec, nyní náměstek ministra průmyslu a obchodu, pozn. red.). Nechal jsem se přesvědčit a zkusil jsem to. Od roku 2012 jsme začali pracovat.

První zkušenost s lidmi, jako je Ivan Bartoš či Jakub Michálek, jsem získal až v roce 2014. Na celostátním sjezdu Pirátů jsem si poprvé uvědomil, že je něco hodně špatně. Ještě že to tehdy nepřenášela nějaká televize. Byl to průšvih – prázdné fráze a žádný obsah. Těmhle lidem bych nesvěřil ani stánek s párkem v rohlíku. V té době už byla ale podaná kandidátka. Volby v roce 2014 v Mariánských Lázních jsme nakonec vyhráli. Právě o Mariánské Lázně mi koneckonců šlo.

Po těch volbách jste se stal zastupitelem a také radním. Jak se vaše vztahy s Piráty vyvíjely dál?
Křeslo starosty obsadil Vojtěch Franta, takový místní študák a sympaťák. Naše naivní úvaha byla taková, že on se bude věnovat hlavně reprezentaci a já s Petrem Třešňákem budeme makat. Bavilo mě to. Jenže už po dvou měsících se ukázalo, že Franta na to prostě nemá. Bylo nutné ho vyměnit za Třešňáka. Když jsem si o tom ale volal s Ivanem Bartošem, tak mi říkal, že to nemůžeme udělat, jelikož o Frantovi Piráti před volbami mluvili jako o někom, kdo to zvládne. Sice k té výměně později došlo, mezi námi už ale zůstala jakási nevraživost. Do toho jsem viděl, jak v Mariánkách funguje hnutí ANO – náš koaliční partner. To pro mě bylo něco do té doby nevídaného.

Zatímco my Piráti jsme spolu nemluvili, místostarosta za hnutí ANO se v reálném čase bavil s tehdejším ministrem financí Andrejem Babišem, který hned zařídil, že se někdo z jeho ministerstva bude věnovat konkrétnímu regionálnímu problému. I díky komunální politice jsem pochopil, co znamená řídit stát jako firmu. Není to prázdná fráze. ANO má tah na bránu, Piráti si oproti tomu spíš staví vzdušné zámky.

Současní europoslanci za hnutí ANO nejsou v českém mediálním prostoru moc vidět. Máte plán, jak to změnit?
Tuto skutečnost vnímáme. Začali jsme na tom pracovat už v době, kdy se objevily první větší komplikace ve spolupráci s Ditou Charanzovou (lídryně ANO v evropských volbách 2019, pozn. red.). Ta v podstatě veškerou pozornost a slávu chtěla brát na sebe. Nám to primárně nevadilo, dokud se aspoň trochu chovala týmově. Jenže její týmovost postupem času skončila úplně. Všechna média si tak trochu vyzobávala pro sebe.

Nicméně jsem rád, že média včetně CNN Prima NEWS v poslední době začala mnohem více informovat o evropských otázkách. Za to děkuji. Po českých europoslancích tak je větší poptávka. Toho chceme využít. Získáváme nové zkušenosti, určitě se větší viditelnosti nebráníme. Vůbec by to nebylo na škodu. Na druhou stranu práce v Bruselu je dost. Nechceme se odtrhnout od reality a dopadnout jako Vít Rakušan, který nyní řeší více svou vlastní image než práci ve vládě.

 Myslím, že do třetice všeho dobrého by se náš evropský tým už rozpadnout neměl. Musí se zachovat určitá kontinuita, kompetence i loajalita.

Neobáváte se, že vás vaše nová lídryně Klára Dostálová zastíní podobně, jako jste to popisoval v případě Dity Charanzové? Přece jen to je bývalá ministryně a výrazná tvář ANO, i když stejně jako Charanzová nikdy nebyla členkou…
Výhoda našeho nového týmu, který se tvoří, spočívá právě v komunikaci. Vycházím dobře s kolegy europoslanci. S Klárou Dostálovou jsem v denním kontaktu, ladíme veškeré podrobnosti. Máme velkou šanci ve volbách uspět a mít zhruba šest až osm europoslanců.

Po minulých volbách jste měli europoslanců šest, nakonec jste ale zbyli jen tři. Neobáváte se v budoucnu podobného rozpadu?
Vše nasvědčuje tomu, že se vámi popisovaná situace opakovat nebude. Měla by se zachovat určitá kontinuita, kompetence i loajalita – a to k České republice i k hnutí ANO. Myslím, že do třetice všeho dobrého by se ten tým už rozpadnout neměl.

Jaká současná témata EU jsou pro ANO nejdůležitější?
Definovali jsme si tři oblasti. Do té první patří ekonomika a konkurenceschopnost, což souvisí i se zelenou politikou. Ta je nyní řízena ideologicky, musíme se více bavit s průmyslem. Bez něj totiž nebude hospodářství. V takovém stavu pak nemůžeme zvládnout žádnou krizi.

Druhá oblast se týká migrace. Jsou státy, které s podobou migračního paktu nejsou spokojeny. Naše vláda falešně říkala, že v něm nejsou obsaženy kvóty. Jenže povinná solidarita k nim přímo povede. Toto téma bude ještě před volbami i po nich silně rezonovat. Někteří politici se s tím nesmíří, budou dělat vše pro to, abychom byli schopni ubránit náš způsob života.

Třetí téma souvisí s rozložením sil v Evropské unii. Ta totiž vznikla jako ekonomický projekt a spolek suverénních členských států, které spolupracují na vnitřním trhu a ctí volný pohyb osob, zboží, kapitálu a služeb. V posledních letech ale docházelo k centralizaci směrem do Bruselu. Podle nás je na čase vrátit se spíše k původním kořenům. Evropa je silná pouze skrze silné členské státy.