Ondřej Knotek byl hostem pořadu Za pět minut dvanáct

Martin Čermák, moderátor

A pokračujeme na další téma. Vládní KDU-ČSL měla v pátek a sobotu celostátní sjezd a zvolila si na něm kompletně nové vedení nebo, řekněme, staronové. Předsedou se stal Marek Výborný, který už stranu před 5 lety vedl. Čeká nás obrovský úkol připravit rychle strategii, abychom příští rok uspěli v parlamentních volbách. Z těchto slov Marka Výborného je vidět, že si uvědomuje, v jaké jsou lidovci kondici. Volební průzkumy jim přisuzují pouhá 2 %, přesto žádné zemětřesení nepřišlo. Staronový šéf strany prosazuje velmi podobnou politickou linku jako dosavadní předseda Marian Jurečka, navíc 1. místopředsedou byl zvolen další bývalý a dlouholetý předseda Pavel Bělobrádek. Že na sjezdu lidovci promarnili možnost se zachránit, prohlašuje zlínský senátor Jiří Čunek, který také kandidoval na předsedu, ale dostal jen 53 hlasů, tedy zhruba pětinu. Na sociální sítě poté napsal: „Přišel jsem o možnost pokusit se lidovce zvednout ze dna, budou jim nejspíš dál klesat preference, ledaže by se stal zázrak.“ O ten se budou pokoušet i 4 zcela noví řadoví místopředsedové, Václav Pláteník, Eduard Hulicius, Jiří Horák a Monika Brzesková. Právě ta pro mnohé není úplně nová tvář. Kromě toho, že 10 let dělá starostku města Kravaře, jí většina lidí zná pod jejím rodným příjmením Žídková. V roce 1995 vyhrála Miss České republiky a také Miss Europe. Jak se tedy nové vedení vypořádá rok před volbami s tragickými volebními preferencemi? Zachrání lidovce znovu koalice SPOLU? A bude opět jejich hlavním programem boj proti Babišovi a jeho ANO? Nejen to budu řešit se zástupci lidovců a ANO, s europoslanci Tomášem Zdechovským a Ondřejem Knotkem. Pánové, zdravím a hezký den.

Tomáš Zdechovský, europoslanec /KDU-ČSL/

Krásný den.

Ondřej Knotek, europoslanec /ANO/

Dobrý den.

Martin Čermák, moderátor

Pane europoslanče, na jednu stranu, poprosím o krátké zhodnocení výsledků onoho onoho sjezdu, kdy na jednu stranu zcela nové vedení, na stranu druhou asi se nedá očekávat nějaká zásadní změna v tom změnu směru, nějaké otočení kormidlem?

Tomáš Zdechovský, europoslanec /KDU-ČSL/

Tak to se dá, a to rozhodně ten sjezd ukázal, ten sjezd nenechal kámen na kameni. Marek Výborný nebyl členem předsednictva poslední 2 roky, Pavel Bělobrádek nebyl členem předsednictva posledních 5 let. To znamená, že opravdu ta změna je tady poměrně dost radikální. Jestliže máte 4 lidi v 6členném předsednictvu, vlastně v tom nejužším vedení, který jsou volený delegáty sjezdu, noví, úplně noví lidé, kteří nikdy nebyli ve vrcholových funkcí, tak si myslím, že ta změna je poměrně velká, že ten sjezd ukázal, že prostě třeba nezvolí všechny, kteří chtěli v něm bejt a že ukázal i to, že není spokojen třeba s prací některých ministrů a bude potřeba udělat radikálnější změny nejenom vlastně uvnitř KDU-ČSL, ale i třeba v našem vládním působení.

Martin Čermák, moderátor

Dobře, k tomu se dostaneme. Pane Knotku, jak jste, asi jako z opozice musíte sledovat, řekněme, konání na té vládní straně, jak jste sledoval ty výsledky?

Ondřej Knotek, europoslanec /ANO/

No, tak po té formální stránce hnutí ANO je nejsilnější demokratická síla v zemi, respektujeme volbu nového vedení, gratulujeme, budeme rádi, když budou co nejméně škodit České republice. Já si ale odnáším, řekněme, z toho jednu takovou zásadní věc, a to je to, že lidovci pravděpodobně nevěří, že by se svým vlastním lidoveckým programem dokázali uspět do té Poslanecké sněmovny a protože si chtějí obhájit ta Poslanecká místa a pravděpodobně i ta ministerská, no, tak zkrátka jim nevadí, že jsou takovým doplňkem v té účelové koalici SPOLU a že jsou i ve vládě nadále, která vzhledem k jejich programu je dle mého teda dosti asociální a protirodinná. A ještě vlastně kolem toho sněmu to tak jako zahalili do takového étosu, že vlastně to dělají pro tu demokracii, aby zachránili demokracii před těmi populisty a nedemokraty, zmiňovali hnutí ANO, které má o 29 %, víc než KDU-ČSL, takže z mého pohledu žádná velká změna a trošku pokrytectví.

Martin Čermák, moderátor

Pane Zdechovský, jste pouhý doplněk 2% k té koalici SPOLU?

Tomáš Zdechovský, europoslanec /KDU-ČSL/

Já, jestli jsem pouhý doplněk. Já jsem nikdy doplněk nebyl ani v žádný koalici, ani v Evropském parlamentu…

Martin Čermák, moderátor

Mluvím o té koalici.

Tomáš Zdechovský, europoslanec /KDU-ČSL/

A o té koalici rozhodně nejsme. Jako když si vezmete, jestli tam byl někdo doplněk, tak to byli Piráti, ti už tam nejsou a jinak já jsem o tom sjezdu KDU-ČSL…

Martin Čermák, moderátor

Minimálně jejich preference byly vyšší než vaše.

Tomáš Zdechovský, europoslanec /KDU-ČSL/

…celou dobu, nejde o preference, jde o výsledky, vždycky jde o výsledky. A my jsme na sjezdu KDU-ČSL se věnovali KDU-ČSL, hnutí ANO jsme se fakt jako nevěnovali a není ani pro mě důležitý zasahovat, kdo co v ANO tam dělá. Pro nás je teďka důležitý, že my jsme řekli, že prostě chceme dělat program, kterýmu lidé v České republice věřili a tenhle ten program, my musíme přesvědčit lidi, my se musíme opravdu vykašlat na to tady být zelenější, než jsou Zelení, ale musíme říkat věci, které jsou důležitý pro naše občany. Vraťme se k tématům jako bezpečnost. Vraťme se k tématům jako ekonomika. Vraťme se k tématům, které jsou důležitý, jako třeba ochrana spotřebitele, a to jsou věci, který lidi zajímají.

Martin Čermák, moderátor

To je vaše téma, kterému se věnujete. Nicméně, když mluvíte o tom, že musíme přesvědčit voliče, není to o tom, že musíte v první řadě tomu prosazení programu přesvědčit své koaliční partnery, já se omlouvám, ale když přispíváte do nějakého společného, do nějakého společného penza voličů těmi pouze 2 %, jaká je vaše vyjednávací pozice v té koalici a nemůže se nějak měnit třeba před těmi dalšími volbami?

Tomáš Zdechovský, europoslanec /KDU-ČSL/

A myslíte si, že to, o čem mluvil Petr Fiala jako zkušený politolog, že je právě pravda, že preference jsou věci, na jedné straně my máme preference 2 %, na druhé straně v parlamentu, v českém parlamentu máme 22 zástupců, měli jsme 23 zástupců, v Senátu máme 12 zástupců, to znamená, že vlastně naše zastoupení je více jak 10%. Takže já bych z tohohle toho opravdu z preferencí neusuzoval skutečnou reálnou sílu lidovců. A já si myslím, že pokud Marek Výborný a nové předsednictvo neudělá chybu, tak má možnost lidovce dostat ještě do prosince přes 5 %.

Martin Čermák, moderátor

Pane Knotku, vládní koalice se poměrně jednotně vymezuje proti opozici, vymezuje se i ve svém programu proti nějakém odporu k panu Babišovi. Mě by zajímalo, jakým způsobem vy ty strany vládní odlišujete, jestli máte nějakou stupnici těch, které jsou z těch, teď už jen 4, pro vás třeba v budoucnu přijatelné koaličně a které vůbec a kde na té stupnici je KDU-ČSL?

Ondřej Knotek, europoslanec /ANO/

Podívejte se, my se snažíme bavit se všemi, my neděláme žádné kádrování, my nestavíme žádné ploty, takže to je jako první přístup. Určitě…

Martin Čermák, moderátor

Pardon, nějaká spolupráce o přijatelnosti tam asi bude, i na základě programu.

Ondřej Knotek, europoslanec /ANO/

Určitě. Myslím si, že nejméně přijatelný pro nás jsou TOP 09 a Piráti, v podstatě v podstatě Zelení, to jsou, to jsou strany, které skutečně se drží a prosazují tu bruselskou, takovou hodně, hodně liberální, progresivní, v podstatě až pokrokovou, pokrokovou politiku, ale pro nás je důležitý program a my skutečně jako řešíme případné koaliční partnery. Naší roli až vždycky po těch volbách, je to, myslím, dobrý přístup a hnutí ANO to takhle vždycky dělalo.

Martin Čermák, moderátor

Pane europoslanče, chci se zeptat ještě na jednu věc, vy jste mluvil o tom, že to vedení, nebo respektive, že delegáti na tom sjezdu nedali nějaký bianco šek, že tam ty změny nastaly, třeba ministr Hladík, ten vlastně byl jediným kandidátem na 1. místopředsedu, nebyl zvolen, byl tedy zvolen pan Bělobrádek. Je to třeba tohle ta věc, se kterou vy jste spokojen.

Tomáš Zdechovský, europoslanec /KDU-ČSL/

Nejsem spokojenej. Sjezd demokratické strany to nemá tak jako v některých nejmenovaných hnutích, že přijde předseda a řekne, kdo tam je od prvního místa. Já jsem nikoho nejmenoval, neberte to osobně, jsem ukazoval tam na tu kameru. U nás bylo dobrý, že prostě ten sjezd ukázal, že některý lidi prostě tu důvěru tý straně mají a já si myslím, že jenom hloupý člověk si nevezme ten vzkaz sjezdu k srdci a nebude s ním pracovat.

Martin Čermák, moderátor

Takže třeba by měl rezignovat na post ministra?

Tomáš Zdechovský, europoslanec /KDU-ČSL/

To je úplně na rozhodnutí předsedy strany. Já nikoho k ničemu vyzývat nebudu, nicméně na tom sjezdu jsem cítil poměrně veliký signál od našich delegátů, že je potřeba provést v našem vládním působení určité změny.

Martin Čermák, moderátor

Před tímto sjezdem se řešila kauza nebo v médiích se objevila kauza, že vám vaši spolustraníci vyčítají to, že byste měl straně dlužit nějaké peníze za kampaň, mluvilo se o nějakém půl milionu za kampaň do Evropského parlamentu, vy jste se k tomu už vyjadřoval. Můžete tentokrát našim divákům osvětlit?

Tomáš Zdechovský, europoslanec /KDU-ČSL/

Měli jsme před volbama složit každý určitou část na kampaň. Já jsem měl složit milion, druhý František Talíř 800 000, Michaela Šojdrová 600 000. Já jsem složil 1 290 000 vlastně své dary a od sponzorů. Druhý, František složil 400 000. A Michaela Šojdrová 300 000. Zatímco u Františka a u Michaely Šojdrové nikdo nechtěl vlastně ten doplatek dalších 400 a 300 000, tak u mě se k tomu vrátili a chtějí dneska to doplatit. Ta celá věc je řešena. Já si myslím, že během tohoto týdne bude celá věc dořešena.

Martin Čermák, moderátor

Dobře. Nicméně minimálně se podíváme na činnost pana Zdechovského v posledním volebním období, tak podle serveru Kverulant byl nejaktivnějším českým europoslancem, což se ale nedá říct o vás, pane Knotku, tam srovnávaly se různé parametry, třeba kolikrát jste byli zpravodajem nějaké zprávy, přispívali jste do rozprav plénu a opravdu ta čísla jsou diametrálně odlišná. Ta aktivita, když u pana Zdechovského je na stovce, u vás je na 7 bodech. Zasloužíte si vůbec za vaši práci ten plat, který pobíráte?

Ondřej Knotek, europoslanec /ANO/

Přesně tak. To jsou kritéria, která jsou dopředu známá a podle mě ne vždycky popisují nějakou reálnou práci. Já jsem, co se týče třeba…

Martin Čermák, moderátor

Ta účast je tam 9 kategorií, myslíte si, že ani jedna z nich není relevantní?

Ondřej Knotek, europoslanec /ANO/

Jsou taky relevantní, ale o hloubce té práce nemusí tolik vypovídat. My jsme třeba v oblasti účasti hlasování, tak jsem měl jednu z těch lepších, v některých letech dokonce, dokonce i nejlepší. Za toho covidového období, když vlastně se do Bruselu toliko nejezdilo, museli jste jezdit autem, tak z těch českých europoslanců, já jsem tam byl reálně na těch chodbách přítomen.

Martin Čermák, moderátor

Ptám se spíš na ty výsledky, nebo na něco hmatatelného.

Ondřej Knotek, europoslanec /ANO/

Jasně, protože to, že uděláte to, že to, že podáte nějakej dopis, to, že promluvíte, samozřejmě se čárkuje, to jsou ty čárky a je to nějaká činnost, ale ta reálná činnost, ta se děje v těch kuloárech, ta se děje na těch chodbách, a to, že například jaderná energie byla zařazená za nějakých podmínek mezi udržitelné zdroje, včetně jako třeba investice do plynu, včetně jak, že jsem založil třeba tu platformu pro ty nové genové terapie, všichni si vzpomeneme na mladého Martínka. To jsou věci, které v těch čárkách nejsou a já jsem jenom jako nepodlehl tomu, abych ty čárky, čárky sbíral, prostě jsem dával prioritu někam jinam…

Martin Čermák, moderátor

Možná pro voliče je to právě jednoduchým hodnocením, jednoduchými kritérii, jak hodnotit.

Ondřej Knotek, europoslanec /ANO/

Pracoval jsem na velmi, velmi zajímavých failech, jako například Fond pro uhelné regiony, kterému jsem se věnoval. Takže já si myslím, že jsem to obhájil, na sociálních sítích pravidelně komunikoval a pokračuji dál.

Martin Čermák, moderátor

K tomu se dostaneme. Věřím, že pan Zdechovský by se na to téma chtěl bavit déle jakožto premiant, nicméně já jsem to naťukl z důvodu jiného, naťukl jsem to z důvodu platů? My jsme se ptali, jelikož politici schválili ono navýšení platů, ne o těch původních nějakých 14 %, ale o necelých 7 %. A my jsme se proto v anketě ptali, zdali je to nehoráznost, nebo je to správně, nebo by měli dostat politici ještě víc.

osoba

Já bych řekla, že nehorázný, když to vezmu, že nám důchodcům teď přidají 340 Kč, jo, takže do slev si chodíme kupovat chlast, abysme se z toho nezbláznili.

Určitě nehorázný, proti co my děláme my, tak určitě.

To je strašnej bordel.

Nejsem nadšenej. Popravdě.

Mně se to nelíbí.

V dnešní době, kdy jsou povodně a lidi na tom nejsou úplně nejlíp, tak si myslím, že se to vůbec nehodí.

Myslím si, že to je pro normální lidi docela výsměch.

Je to docela dost.

V současný situaci je to hlavně nevhodná chvíle pro takový zvyšování, to si myslím.

No, myslím si, že to je stále hodně. A protože já jsem státní zaměstnanec, tak si myslím, že je načase, aby se zvyšovaly i platy státních zaměstnanců.

Martin Čermák, moderátor

Pánové, opět začnu od vás, vy jako europoslanci máte, tuším, nějakých 200 000 čistého měsíčně, k tomu jsou nějaké další bonusy, náhrady za účast, za dojezdy za ubytování.

Tomáš Zdechovský, europoslanec /KDU-ČSL/

Ne ne ne. Tohle to je právě největší, největší chyba českých médií, protože to jsou jenom náhrady za vlastně skutečný, nebo náhrady nákladů, když jste. Pokud jste v České republice a budete v České republice, máte základní plat. Pokud jezdíte někam, tak samozřejmě když jedete do Štrasburku, tak máte nějaký náklady na cestu, máte nějaký náklady…

Martin Čermák, moderátor

Většina zaměstnanců, když cestuje do práce autobusem, nebo svým autem, tak ten zaměstnavatel jim tu práci neproplatí, takže ten princip…

Tomáš Zdechovský, europoslanec /KDU-ČSL/

Je řada zaměstnanců, když pojede do Německa nebo do Rakouska nebo do Belgie, tak jim…

Martin Čermák, moderátor

Ale do Štrasburku nebo do Bruselu jezdíte na nějaké pravidelné bázi, jelikož tam pracujete, já to chápu, tím ilustruji to, že ten příměr úplně není lichý. Bavíme se o tom, že dostáváte…

Tomáš Zdechovský, europoslanec /KDU-ČSL/

Vy, když pojedete do Štrasburku, vás televize Nova…

Martin Čermák, moderátor

Pokud tam budu pracovat…

Tomáš Zdechovský, europoslanec /KDU-ČSL/

Ano, budete tam pracovat…

Martin Čermák, moderátor

O tom jsem se ale bavit nechtěl, pouze jsem ilustroval to, bavme se tedy o základním platu, nějakých 200 000 měsíčně čistého. To je v porovnání s dalšími politiky nepoměrně jinak. Takže jak vy se díváte vůbec principiálně na zvyšování platů politiků v České republice?

Tomáš Zdechovský, europoslanec /KDU-ČSL/

Já bych řekl principiálně, že politici si nesmí zvyšovat plat. Prosím vás, tohle to je největší nesmysl. Ten plat musí být navázán podobně, jako my to máme v Evropském parlamentu, na vlastně platy soudců, europoslanci dostávají 1/3 platů evropských soudců a je zvyšovaný na základě inflace, na základě belgické inflace. To znamená, my jako poslanci si nikdy nehlasujeme a nehlasovali jsme si o zvýšení platu. A pro mě to je nehoráznost. Pro mě prostě tenhle ten systém, který tady byl zavedený v devadesátých letech, je absolutně nemorální a politici by neměli v žádném případě rozhodovat o svých platech.

Martin Čermák, moderátor

Pane Knotku, na vás stejná otázka o tom principu, jak vy vidíte zvyšování si platů politiků?

Ondřej Knotek, europoslanec /ANO/

Tady v tomhle se shodnu s panem kolegou, prostě nemělo by to bejt rozhodnutí politiků, nějaký automat, ten by samozřejmě smysl dával. U evropských poslanců v minulosti to bylo tak, že ten plat vlastně odpovídal platu národního poslance, byly tam obrovské rozdíly, tak pak ještě někdy v roce 2000 asi 9, nebo nevím přesně kdy, tak se řeklo, stanoví se to na tu třetinu toho platu těch soudců, samozřejmě je to neskonale štědré, ale aspoň je to automatem, my si o tom nerozhodujeme.

Martin Čermák, moderátor

Ještě bych se rád dostal, jste oba dva europoslanci, na téma, která teď hýbou Evropskou unií, jelikož byl summit Evropské unie a tam prezidenti a také ministři udělali, nechci to nazvat úplně vzpourou, nicméně naznačili vedení Evropské komisi a Evropské unii, že to, jak řeší migraci, není tak dobré, jak by oni sami chtěli, že vlastně to navrácení těch nelegálních migrantů není tak rychlé. Jak vy se koukáte na to, co se teď právě děje, začnu ještě jednou s vámi, dostanu se k vám.

Ondřej Knotek, europoslanec /ANO/

Je to absolutní příklad pokrytectví, respektive já jsem vlastně rád, že to teď začali říkat také, opakuju to, co my například z frakce Patriotů, Orbán, Babiš, atd., říkáme už více než několik měsíců, že nefunguje návratová politika, že tam není prevence migrace. A jediný důvod, proč to teďka začali řešit tihle ti lidé, jako Ursula von der Leyenová a jí podobní, přesto přitom to jsou ti, kteří to před těma lety vlastně způsobili ten problém, je ten, že se bojí o ty svoje křesla, protože veřejnost začala být skutečně nespokojená se stavem migrace, především ve státech západní Evropy, ten život na těch ulicích prostě není bezpečný, takže je už to začíná ohrožovat, a proto teď najednou ti samí, co to způsobili, přišli s tím, že to chtějí řešit, přitom opakujou to, co my jsme říkali už několik…

Martin Čermák, moderátor

Pane Zdechovský, chová se tady vedení Evropské unie populisticky, kdy už je začíná pokritecky, populisticky, je to téma, které teď může být důležité do voleb, migrace, tak jestli se mu věnuje právě z tohoto důvodu a s tím rozdílným přístupem?

Tomáš Zdechovský, europoslanec /KDU-ČSL/

Tak já si myslím, že ta potřeba, a to volání tady je, prostě od naivistickýho přístupu v roce 2014 až po pragmatický přístup v roce 2024. Když se kouknete na moje vyjádření za mých 10 let, tak já jsem říkal 5 věcí, jak vyřešit migraci, posílit Frontex, zrychlit azylové řízení na 5 dní, udělat detenční centra mimo Evropskou unii, udělat funkční a návratovou politiku a zpřísnění sociálního systému jako to udělalo Dánsko. Tak nejsem v té funkci, kdybych to mohl prosazovat, já jsem zákonodárce, ale v těch mých pozměňovacích návrzích to prostě vždycky najdete. Já si myslím, že teďka prostě z tý naivistický pozice se spoustu zemí probudila. A koukněte se na těch posledních 5 návrhů, ty jsou přesně v tomhle tom, v tomhle tom smyslu, když se řeklo před…

Martin Čermák, moderátor

Pardon, v tom tónu, že jste se, v uvozovkách, probrali pozdě.

Tomáš Zdechovský, europoslanec /KDU-ČSL/

Ne, tady byli levicoví předsedové vlád, kteří to nechtěli, nikdo nechtěl snižovat. Tak se koukněte na pana Scholze, vždyť je to úplně nehoráznost, v Německu kritizuje migrační politiku, chce zavádět na hraničních přechodech kontroly, ale oni, Německo podporuje tady neziskovky, který dovážely ty lidi z Libye do Itálie a nebýt zásahu a odvahy italské premiérky Meloni, která řekla, že ty lidi bude posílat přímo do Německa, do Berlína, k panu Scholzovi, tak pan Scholz by to podporoval ještě dále, vždyť to je pokrytectví právě těch levičáků a Zelených a všech těch komunistů, kteří nám tady říkali a kádrovali nás, že všichni, kdo jsme chtěli přísnou migrační politiku, že jsme nahnědlý odpad.

Martin Čermák, moderátor

Máte v tom, máte v tom podobný postoj, jako mají Patrioti?

Tomáš Zdechovský, europoslanec /KDU-ČSL/

Ne, Patrioti konečně zjistili, že existují lidovci, která jsou nejsilnější strana v Evropském parlamentu a lidovci dlouhodobě, nebo řada lidovců tenhle ten postoj vlastně prosazovala a vysvětlovala ho i Ursule von der Leyen, která to nechtěla vlastně pod dojmem socialistické komisařky Johansson vůbec slyšet.

Ondřej Knotek, europoslanec /ANO/

Takže kdo otevřel ty hranice, byla to paní Merkelová, to byla právě z té Evropské strany lidové, v tu dobu jí paní von der Leyenová dělala ministryni obrany, ještě před pár lety von der Leyenová, taky z té vaší lidové strany, říkala, přece neuděláme z Evropy pevnost. My, když jsme na to upozorňovali, na ty stejný věci, který teďka při tom summitu říkali, tak nám říkali, jste nebezpeční, jste populisti. Takže já mám radost, že si to konečně teďka i lidovci začínají uvědomovat, ale my jsme byli ti první a vy jste se nám tenkrát smáli a dělali jste z nás extrémisty.

Tomáš Zdechovský, europoslanec /KDU-ČSL/

Tak já možná divákům televize Nova ukážu poznámky z návštěvy Ursuly von der Leyen, to je její písmo. A hlavní téma, který tam má, kolego, je jaký, migrace. Takže Ursula von der Leyen vlastně řekla téma migrace jako jedno z hlavních témat, který bude v tomhle tom…

Martin Čermák, moderátor

To je téma, jestli není pozdě.

Tomáš Zdechovský, europoslanec /KDU-ČSL/

A já si myslím, že je důležité, já nevím, jestli Ursula von der Leyen v roce 2017 říkala Angele Merkel, že nemá ty lidi pozývat, ona byla situace úplně jiná, řada Čechů jezdila pomáhat i na tu hranici, protože ta situace těch lidí, který přicházeli do Evropy, především ze Sýrie, nebyla dobrá, já jsem tam byl několikrát, tam bohužel došlo k tomu…

Martin Čermák, moderátor

Ten přístup byl ale Wir schaffen das, my to zvládneme.

Tomáš Zdechovský, europoslanec /KDU-ČSL/

Ano, to řekla tu svojí nešťastnou větu, já jsem s ní nikdy nesouhlasil, v tomhle tom případě já jsem vždycky souhlasil s tím plotem na maďarských hranicích. A můžete si taky dohledat, jak hodnotili třeba sociální demokraté můj přístup.

Martin Čermák, moderátor

Pánové, krátce, pane Knotku, má tento problém krátké, má tento problém nějaké brzké řešení, nebo se opět zacyklíme v nějakých populistických formulkách a nic se nezmění.

Ondřej Knotek, europoslanec /ANO/

Já bych nekritizoval to slovo populistické, protože ti, co jsou dneska označováni za populisty, tak asi nejlépe se snaží hájit občany…

Martin Čermák, moderátor

Ale má to nějaké řešení?

Ondřej Knotek, europoslanec /ANO/

Pokud se skutečně ti, kteří slibovali ve volbách, že budou řešit migraci, včetně Evropské strany lidové, odprostí o tom dělat ty koalice s těma socialistama, Zelenýma, liberálama atd., budou pracovat s konzervativcema a s náma, s Patriotama a s dalšíma, tak máme šanci během třeba následujících…

Martin Čermák, moderátor

Že to zvládneme.

Ondřej Knotek, europoslanec /ANO/

Výrazně tu situaci zlepšit, začít vyjednávat pořádnou návratovou politiku, prevenci, říkat jim nejezděte, ale také hledat ty lidi, který tady už jsou, to jsou miliony lidí, který byli vyhoštění a stále tedy chodí po Evropě a páchají trestnou činnost.

Martin Čermák, moderátor

Stejně krátce, je to věc, která se podle vás může vyřešit třeba během tohoto mandátu?

Tomáš Zdechovský, europoslanec /KDU-ČSL/

Musí se vyřešit, musí se vyřešit. A říkám, my budeme spolupracovat s těmi, kdo budou chtít konstruktivně spolupracovat na vyřešení migrace, především té nelegální.

Martin Čermák, moderátor

Pánové, děkujeme a dále budeme sledovat bedlivě vaši práci v Evropském parlamentu.

Tomáš Zdechovský, europoslanec /KDU-ČSL/

Děkujeme.

Ondřej Knotek, europoslanec /ANO/

Děkujeme za pozvání.

 

Záznam pořadu si můžete pustit zde.